top of page

Restauruojant ir pritaikant naujam gyvenimui seną pastatą, jo identitetas atsispindi kiekvienoje kokybiškai ir jaukiai sutvarkytoje detalėje. Dar prieš pradėdamas savo vieklą viešbutis “MICHAELSON boutique HOTEL” išsiskiria subtiliu dizainu, aukšta darbų kokybe ir pozicionuojasi kaip vienas iš išskirtinių boutique viešbučių ne tik Klaipėdoje, bet ir Lietuvoje. Čia nuo pat pradžių gerbiama pastato ir vietos istorinė svarba, kultūrinis pavedas.

 

Galimybė pažvelgti į šias atgyjančias naujam gyvenimui detales - tai galimybė kartu pamatyti kaip idėja virsta realybe.

Kas buvo Michaelsonai?

 

Istoriniai šaltiniai teigia, kad pirkliai Michaelsonai buvo kilę iš Volgasto m. Pomeranijoje. Jų šeimos atstovai tarp pirmųjų 45 asmenų iš 19 žydų šeimų, apsigyvenusių ir pradėjusių savo verslą Klaipėdos mieste. Pirmasis sąrašas buvo sudarytas 1813 m.

 

Dangės upės krantinėje statomų sandėlių savininkai buvo jūrų pirkliai ir laivininkai. Jų pavardės įėjo į Klaipėdos, tuomet Memel, Karališkojo jūrų ir prekybos miesto istoriją.

Pagrindinė miesto prekyvietė

 

Sandėliai adresu Žvejų g. 18 ir 18A buvo naudojami ne tik grūdų saugojimui, bet ir geležies gaminių sandėliavimui, parduotuvei. Aikštėje prieš sandėlius virė aktyvi prekyba. Beveik porą šimtmečių ši Klaipėdos vieta buvo viena pagrindinių miesto prekyviečių.

 

Didelė prekių dalis į Klaipėdą patekdavo jūros keliu, todėl sandėliai prie upės atliko svarbų vaidmenį. 1825 m. iš Klaipėdos išplaukė 1116 laivai su mediena, linais, kanapėmis, javais. Uosto svarba nepakito iki šių dienų ir jo ekvatorija viršija 20 km.

Pastato unikalumas

 

Sandėliai nebuvo aukšti - tai dviejų aukštų pastatai su dar dviem pastogėje. Visuose aukštuose buvo daug durų, langų ir stoglangių, nes grūdams džiovinti reikėjo daug oro ir skersvėjų.

 

Pirmasis aukštas sumūrytas iš raudonų plytų pažymėtų “F&G” prekiniu ženklu, antrasis - fachverkinis . Klaipėdoje fachverkas buvo ypač populiarus XIX amžiaus pirmojoje pusėje, kai Napoleono karų metu uostamiestyje suklestėjo prekyba.

Argi ne Venecija ?

 

Michaelsono sandėliai - tai reti pastatai Klaipėdoje, tuo metu besiriboję su vandeniu. Laivai galėjo priplaukti ir prisišvartuoti tiesiog prie sienos. Vandenys formavo miesto architektūrą, jo charakterį ir savitumą.

 

Krantinėje prie pat sandėlių buvo laipteliai prie vandens - antrasis paradinis išlaipinimas iš laivų Dangės upėje, per kurį atvykdavo įžymūs Klaipėdos miesto svečiai, atplaukę į miestą laivais. Poetė Agnes Miegel Klaipėdą net pavadino “spindinčio vandens šalimi”…

Laiko išbandymai

 

1854 m. Klaipėdoje vykęs Didysis gaisras nepalietė sandėlių. Apie 1920 - 1929 m. abiejuose sandėliuose įtaisyti didieji stoglangiai su mechaniniais pakėlėjais. 1933 - 1936 m. pastačius naują ištiesintą Dangės krantinę sandėliai nutolo nuo krantinės. Antrojo pasaulinio karo metu Klaipėdoje vyko aršūs mūšiai, tačiau sandėliai išliko sveiki. Sovietmečiu, apie 1970 metus, sunaikinti mažieji stoglangiai. 2015 m. restauravus vieną iš sandėlių ir atkūrus svarbias architektūrines detales, atstačius mažuosius stoglangius, šis tampa vienu ryškiausių jūrinio paveldo paminklų Dangės upės krantinėje.

bottom of page