
Restauruojant ir pritaikant naujam gyvenimui seną pastatą, jo identitetas atsispindi kiekvienoje kokybiškai ir jaukiai sutvarkytoje detalėje. Pradėdamas savo veiklą svetingumo paslaugų sektoriuje, viešbutis “MICHAELSON boutique HOTEL” išsiskiria subtiliu interjero dizainu, aukšta darbų kokybe ir pozicionuojasi kaip vienas geriausių boutique viešbučių ir Klaipėdoje, ir Lietuvoje.
Čia nuo pat pradžių gerbiama pastato ir vietos istorinė svarba, kultūrinis pavedas.
Galimybė pažvelgti į šias atgyjančias naujam gyvenimui detales - tai galimybė kartu pamatyti kaip idėja virsta realybe.
Kas buvo Michaelsonai ?
Istoriniai šaltiniai teigia, kad pirkliai Michaelsonai kilę iš Volgasto miesto, tuomet istorinio-geografinio Pomeranijos regiono. Jų šeima - tarp pirmųjų 45 asmenų iš 19 žydų šeimų, apsigyvenusių Klaipėdos mieste. Pirmasis sąrašas buvo sudarytas 1813 m.
Dangės upės krantinėje statomų sandėlių savininkai buvo verslūs jūrų pirkliai ir laivininkai. Jų pavardės įėjo į Klaipėdos, tuomet Memelio, Karališkojo jūrų ir prekybos miesto istoriją.
Pagrindinė miesto prekyvietė
Michaelsonų sandėliai, adresu Žvejų g. 18 ir 18A, buvo naudojami grūdų saugojimui, geležies gaminių sandėliavimui, parduotuvei. Aikštėje prieš sandėlius virė aktyvi prekyba. Beveik porą šimtmečių ši Klaipėdos vieta buvo viena pagrindinių miesto prekyviečių.
Didelė prekių dalis į Klaipėdą jau tuomet patekdavo jūros keliu, todėl sandėliai prie upės atliko svarbų vaidmenį. 1825 m. iš Klaipėdos išplaukė 1116 laivai su javais, linais, kanapėmis, mediena. Uosto svarba nepakito iki šių dienų ir jo ekvatorija viršija 20 km.
Pastato unikalumas
Sandėliai nebuvo aukšti - tai dviejų aukštų pastatai su dar dviem pastogėje. Visuose aukštuose buvo daug durų, langų ir stoglangių, nes grūdams džiovinti reikėjo oro, skersvėjų.
Pirmieji aukštai sumūryti iš raudonų plytų, pažymėtų “F&G” prekiniu ženklu, antrieji - fachverkiniai. Klaipėdoje fachverkas tapo ypatingai populiarus XIX a. pirmoje pusėje, kai Napoleono karų metu uostamiestyje suklestėjo prekyba.
Argi ne Venecija ?
Michaelsonų sandėliai - tai reti pastatai Klaipėdoje, tuo metu besiriboję su vandeniu. Laivai galėjo priplaukti ir prisišvartuoti prie pat jų sienų. Tuomet vandens keliai pradėjo formuoti ir šio miesto architektūrą, jo savitumą.
Krantinėje prie pat sandėlių laipteliai vedė prie vandens - tai antrasis paradinis išlaipinimas Dangės upėje, kuriuo įžymūs svečiai, atplaukę laivais, įžengdavo į Klaipėdos miestą. Poetė Agnes Miegel Klaipėdą net pavadino “spindinčio vandens šalimi”…
Laiko išbandymai
Žymus, 1854 m. vykęs Didysis gaisras nepalietė sandėlių. Didieji stoglangiai su mechaniniais pakėlėjais abiejuose sandėliuose įtaisyti 1920 - 1929 m., vėliau, 1933 - 1936 m. pastačius naują ištiesintą Dangės krantinę, sandėliai nuo jos nutolo. Antrojo pasaulinio karo metu šie sandėliai išliko sveiki. Sovietmečiu, apie 1970 m., buvo sunaikinti mažieji stoglangiai. 2015 m., prieš jau beveik aštuonerius metus, restauravus vieną iš sandėlių ir atkūrus svarbias jo architektūrines detales, atstačius mažuosius stoglangius, šis tampa vienu ryškiausių jūrinio paveldo paminklų Dangės upės krantinėje.
Istoriniai šaltiniai teigia...